Genel

Aşk Halinde Beden

Aşk Halinde Beden
Kime aşık olacağımıza, karşımızdaki kişi ile kurduğumuz bilinçaltımızdaki gizli bağlantılar karar verirken beden aşk halinde bazı kimyasal değişimlerden geçer.

Hormonlar değişir ve bu duyguya teslim oldukça değişim devam eder …
Bu sebeple aşk dengeyi bir düzeyde kaybetmektir !

Aşk kalp hızını artırırken, bedeninizi ısıtır ve bir telaş kaplar dört bir yanı.

Bir yandan onu sürekli görmek ve yanınızda hissetmek isterken depresyon ve paranoya gelişir ve kaybetme korkunuz tetiklenir.

Aşk molekülü feniletilamin sadece aşık olunan kişinin resmini görmekle yükselirken tüm mutluluk hormonları (dopamin, serotonin, oksitosin) normalin üstünde seyreder.

Beyinde hipotalamustan salınan feniletilamin, ilk görüşte aşktan sorumlu kimyasaldır ve görsel uyarılar bu salınımı artırdıkça kişi kendini ayakları yerden kesilmiş ve bulutların üstünde hissedebilir. Sadece el ele tutuşmakla dahi bu duygu durumu tetiklenir.
Aşk halinde ortaya çıkan göz bebeklerin büyümesi, karın bölgesinde kramp tarzı duygular, dudaklarda kanlanmanın artması ve aptal aşık gülücükleri hep bu yüzdendir.

Depresyon halinde azalan bu hormon, romantik filmler seyrederken veya romantizm dolu kitaplar okurken yükselebiliyor.

Araştırmalara göre tuhaf olan bulgu ise beyinde dopamin (haz hormonu) arttıkça, serotoninin (mutluluk hormonu) azalması ve aşkın depresyonu tetiklemesidir.

Demet Yıldırım
@layaholistic
demetyildirim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir