Genel

İlişkilerde Hiyerarşi

İlişkilerde Hiyerarşi, konum belirleme ve piramit kuralları.

İlişkilerde hiyerarşi / astlık ve üstlük düzenine neden ihtiyacımız var ?

Bu konuda çoğu insanın aklının karışık olduğu için sosyal yaşamlarında ve birebir ilişkilerinde net bir strateji geliştiremezler ve çoğunlukla bu sebepten ilişkiler bozulur.

Yani biz hepimiz eşitiz ve sevgi doluyuz şeklinde mi ilişkilerimizi şekilllendirelim yoksa gelişmiş sınırlarımız bizi soğuk ve mesafeli mi yapar ?

Yüz verince astarını istemek, elini verip kolunu kaptırmak, size saygı gösterilmemesi, öneminizin sürekli altını çizmek zorunda kalmanız temelde hiyerarşi düzeni eksikliğindendir.

Şimdi yine bir danışanımın başına gelenler üzerinden konuyu örneklendirmek istiyorum.

Evli çift aynı şirketin sahibi olarak 16 yıldır mutlu bir evlilik sürüyorlar, bir erkek çocukları, 50 küsür de çalışanları var.

Arkadaş çevreleri çok geniş ve mutlu-keyifli bir yaşamları var, huzurlular.

Birlikte tatillere gidip çok güzel anılar biriktirmişler.

Gel zaman – git zaman evlerine bir kız girip çıkmaya başlıyor, çocuklarına çok ilgi gösterdiği için bu durum çiftin hoşuna gidiyor.

Ancak bu durum sınırsızca artıyor ve artık geceleri çiftin evinde yatmalar, çocuğun annesi gibi davranmalar ve hatta tartışmalara müdahale etmelere kadar ilerliyor.

4-5 sene boyunca hiç bir hiyerarşik sınıra çarpmadığı için sonunda bu kız mutlu çifti birbirinden ayırıp kocası ile ilişki yaşamaya başlıyor.

Bu esnada kadının gittiği kuaförlere gidiyor, onun gibi giyiniyor ve davranmaya çalışıyor. Dahası bu kişi o kadar alt realiteden geliyor ki hacı-hocadan çıkmıyor sürekli evde muska buluyorlar. Bir de dualarla büyü bozmakla uğraşıyoruz…

Ast-üst terimi kurumsal hayatta karşımıza çıkar evet, ancak sizce de bireysel yaşamlarımızda nam-ı diğer “haddini bildirme” çizgisi oluşturmak için bu hiyerarşik sınırlara ihtiyacımız yok mu ?

Hikayeyi dinlediğimde tek bir yorum yaptım;

En başından bu kişiye doğru tepki verilip, durması gereken yer doğru belirlenseydi bunların hiçbiri başa gelmezdi.

Danışanım dün akşam, Demet keşke seni 5 sene önce tanısaydım, şu konuşmayı 5 sene önce yapsaydık ve ben en başından eşitmişiz gibi davranmasaydım dedi.

Sonuçta bu tarz olaylar hepimizin başına geliyor. 

Alçak gönüllü olayım derken karşımızdaki insanlar edep çizgisini unutuyor.

Aslında saraylarda padişahların kurduğu hiyerarşi bu çağda bize gereksiz geliyor ancak bir sarayda herkesin eşit olması durumunda meydana gelebilecek karışıkları düşünün.

Evet Avusturya’daki Aborijin kabilesi gibi olmak ve hiç sınıra gerek kalmadan herkesin uyum ve ahenk içinde iş paylaşımı yapabilmesi ve egosuzca bütünün parçası olabilmesi yeni dünya hayalimiz.

Ancak siz bu düzeyde gelişmiş olsanız dahi karşımızdaki kişiler alt boyuttan geliyor olabilir ve bu durumda bir strateji üretmek zorundayız.

Yaşadığımız toplumda hala alt düzeyden gelen insanlar var ve hepimiz henüz eşit düzeyde değiliz.

Bazı tavsiyelerim:

-İş yerinde asla karşınızdaki insanlarla eşitmişsiniz gibi davranmayın.

Size konum olarak ast olan kişiler eşitmiş gibi davranırsa hemen çizginizi çekin.

Çizginizi 1-2 yıl sonra değil baştan çekmeniz çok önemlidir.

-Çocuklarınız size arkadaşı seviyesinde alaycı yaklaşırsa erkenden hiyerarşik sınırları onlara hissettirin, sonra çok geç olabilir.

-Anne ve babanız çocukmuş gibi davranıp sorumluluk almıyorsa, sınırınızı çizin ve asla onların alması gereken sorumlulukları sırtlanmayın.

Onları sorumlulukları ile buluşturup aradan çekilin.

-İlişkilerinizde insanların size saygısızlık yaptığı ilk an çok önemlidir, asla alttan almayın. Eğer bir defa alttan alırsanız saygısızlığın devamı gelecektir.

-Rest çekmek bazen sizi daha cazip hale getirebilir ve özgüveninizi karşı tarafa çok net geçirmiş olursunuz.

Eğer size saygısızlık yapan astınız değil üstünüzse yine gerektiğinde rest çeker ve onu davranış sınırları ile yüzleştirirseniz, bu tavrınızdan sonra size karşı yüksek bir saygı geliştirdiğini göreceksiniz.

-Sınırlarınızı oluşturmaktan ve piramit kurallarını çevrenize hatırlatmaktan asla korkmayın ve çekinmeyin.

Bunlar sizi siz yapan özdeğer belirteçleriniz olacaktır.

Sevgilerimle,

Demet Yıldırım

Seanslar : 05315104865

Laya Holistic Terapi

instagram.com/layaholistic

instagram.com/laya.store

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir