Genel

Salyangozlar ve Spiraller

Geçen sene bir şamanla çalışmaya başlayınca tüm eksenimi hayvanlar ve totemler sardı. Şamanlar bir kişi doğduğunda ona ismini vermeden önce totemini veriyorlar. Yani bu doğan ruh, şu hayvanın ruhu ve yetenekleri ile doğdu diye ilan ediyorlar. Hangi totemle doğduğunuzu size bir şaman veya bir durugörür (ben ve ben gibiler) söyleyebilir. Geçen yıldan bu yana yüzlerce kişiye totemini ve misyonunu aktardım. Konuyu oldukça eğlenceli buluyorum : ) Hayvan totemleri ! Bizde en çok futbol takımlarında bu totemler aktif . Kara kartal, sarı kanarya ve pençeli aslan…

Laya’ nın da yeni mekanında beklenmedik şekilde yoğun bir salyangoz nüfusu mevcut. Bazen kabuklarını terkedip bahçede dolaşırlarken onları korkutmamak için ciddi bir performans sergiliyoruz ! Ve bu yoğunlukta mevcut bulunan salyangozlar beni onların totem anlamını araştırmaya itti. Üstelik burdaki kaplumbağanın da salyangozlar gibi kendi kabuğunda ikamet etmesi ilgimi iki kat cezbetti. Her iki tür de kabuklu ve çok yavaş hareket ediyorlar ! Bakalım bize mesajları ne imiş :

Salyangoz totemi
Salyangozlar, sümüksü küçük yaratıklar…
Bu yavaş hareket eden hayvanın, bazı mitolojik ve dünyanın dört bir yanındaki kültürlerden gelen bir sembolizmi vardır. Ancak salyangozun sembolizminin çoğu, fizyolojik makyajından kaynaklanmaktadır: Onun neye benzediği : Spiral !

Salyangozun mitolojisini ve kültürel önemini kuşatan spiral şekli, kabuğun salyangozla birlikte büyümesinin bir sonucudur.

Spiral kabuklu yengeçler ve benzer hayvanlardan farklı olarak, salyangoz hayvan totemleri, büyüdükçe farklı kabuklara girip çıkmak yerine kendi kabuğunda büyür. Bu kendi başına, uyarlanabilirliğin ve tabii ki büyümenin harika bir sembolüdür. Kabuk üzerindeki spiralin özel bir önemi vardır.

Antik Mısır’da spiral genellikle eski hiyerogliflerde bir karakter olarak kullanılmıştır. Bunlar, hikayeleri, öyküleri ve yazının bugün için kullanıldığı diğer şeyleri anlatmak için kullanılan kelimeler veya karakter olarak kullanılan bir dizi sembollerdi. Spiral yazım dilinin en eski yöntemlerinden biridir ve bu salyangozun sarmalının önemini daha da önemli hale getirmektedir.

Eski Mısırlılar, sarmalın •genişleme, •düşünce ve •evrim de dahil olmak üzere birçok şeyi simgelemek için harika bir sembol olduğunu düşünüyorlardı. Gezegenin öbür tarafında, Antik Aztek Kızılderililer’in de salyangoz ve spiraller için yüklediği önemli anlamlar vardı. Spiral onlar için ay ve ay evrelerini temsil ediyordu. Ayrıca salyangoz ruhu toteminin doğurganlık, zaman ve değişimi sembolize ettiği anlamını yüklediler.

Salyangozla İlişkili Özellikler
Yavaş, İstikrarlı, Bereketli, Uyarlanabilir, Esnek, Büyüyen, Koruyucu.
Zaman sembolü & Değişim sembolü.

Salyangozun Sembolik Anlamı
Salyangoz ruhu, onun toteminden ve sembolizminden en iyi şekilde faydalanmayı seçen bir ruha en değerli anlamı yükleyebilir.

Simgesellikte salyangozun en güçlü fiziksel kısmı belirtildiği gibi onun kabuğudur.

Salyangoz kabuğu temelde korunmanın tek biçimidir. Zayıf ve sümüksü bir bedeni olan salyangoz sert kabuğu olmadan savunmasızdır. Bu basit fakat son derece önemli olan özellikten dolayı, salyangoz sembolü korunma ve savunmayı temsil eder.

Salyangoz kabuğu hakkındaki bir diğer şey, salyangozun evinin kat kat olmasıdır. Salyangoz kendi kabuğunu yapar, yaşadığı sürece onu taşır. Bu, salyangozun yaşayan bir mobil ev olduğu anlamına gelir. Salyangoz nerede olursa olsun, o daima evdedir. Bu seyahat, güvende olmak ve kendine güvenmek anlamlarını taşır.

Salyangoz hayvan totemi yavaş yavaş ilerleyerek bu dünyada uzun bir yol kat etti. Bu bize yolun güvenli olması için acele etmemize gerek olmadığını gösterir. Tıpkı salyangoz kabuğuyla bu dünya üzerinde çalışıyormuş gibi bizim de sahip olduklarımızla çalışmamız gerekiyor. Biz de her gün salyangozun yaptığı gibi kendi gücümüzle oynayabiliriz !

Dipnot : Hayvanlardan tiksinen, çok agresif tepkiler veren ve asla onları sevemeyen bir çok insan var. Bunlar unutulmuş ciddi şoklar yaşandığına ve sağlam çakra blokajları ve bazı hastalıklara işaret. Sonuçta işaretler iyidir ! Onlara bakıp bir şeylerin ters gittiğini anlayabiliriz. Bireysel seanslarda bu irite duyguları tekrar yüzeye çıkarıp, bedenden atabiliyoruz. Önemli bir konu. Yeryüzünde rahat yaşamak için …

* Ruhsal büyüme ve genişleme için spiral imaji taşıyan simge/kolye/ takı veya mekânlarınızda tablolar kullanabilirsiniz. 

Yürekten sevgilerimle,
Demet Y.

 

2 thoughts on “Salyangozlar ve Spiraller

  1. Ferihe yıldız dedi ki:

    2 defadır evimde salyangoz gördümDün ve bugün çok dikkatimi çektiBana ne demek istiyor salyangoz kabuğu kafama takıldı

    1. Demet Yıldırım dedi ki:

      Salyangoz korunma ve bereketi temsil eder. Bazen de kabuğumuza çekilme ihtiyacımızı sembolize eder. Bir de karşınıza çıktığı an ne düşündüğünüze dikkat edin. Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir