Genel

İlişkilerde Sınır Koyma Dersleri

İkili ilişkilerde “hayır” deme konusunda çoğumuz bocalarız ve ardından “buna nasıl izin verdim” diyerek bu durumun kendimize karşı bir öfkeye dönüşmesini izleriz. Ve bu durum hep böyle tekrar eder, taa ki biz hayır deme kalıpları geliştirene dek …


Etrafımızda tekrar eden bazı insan profilleri vardır. Bu kişilerin ortak davranış arketiplerini yani şablonlarını çözümleyip hangi alanlarda kesinlikle “hayır” demek konusunda çıkarımlarda bulunmak bizi ileride rahatlatacak tedbirlerdir.


Şimdi bazı şablonlara göz atalım,

Hayır demeyi öğrenmemiz gereken bazı arketipler :


1- Ansızın size jest yapıp sonra karşılık bekleyenler
2-Sürekli spontan tekliflerle dengenizi bozanlar
3-Sizin yerinize seçim yapanlar
4-Sürekli borç para, ödünç eşya isteyenler
5-Sizinle eşitmiş gibi davrananlar

Size jest yapıp sonra kendine kredi açan arketip


Bu kişiler siz istemeden hatta ihtiyaç bile duymadan size bazı jestler yaparlar, mutlu olursunuz. Ancak sonrasında kendisine sizin tarafınızdan sunulmuşçasına kredi açarlar yani örneğin, birden bazı eşyalarınıza çökmeyi kendilerine hak görebilirler. Alma verme dengeleri biraz tuhaftır. Yani ben senin için bunları yaptım şimdi sıra sende diye imada bulunurlar. Aklımızı en çok karıştıran tiplemeler bu kişilerdir. Çünkü zihnimiz allak bullaktır; bir taraftan bu kişi çok iyi birisi, şunları şunları yapmıştı diyen aklımız öte yandan kendisine bile sorulmadan alınıp giden eşyaları yada hakları veya gasp edilen zamanı için öfkelidir. Bu kişiler karşısında yapılacak tek şey jestleri için teşekkür edip, sınırlarınıza saygı duyulmadığında tepki vermektir. Eğer tepki vermezseniz kendilerine bir sonraki aşamada daha büyük portföy açarlar. Örneğin , şu eşyamın bana sorulmadan alınmasından çok rahatsız olurum demelisiniz, ayıp falan olmaz, sadece sizinle ilgili yeni bir şey öğrenmiş olurlar.

Ansızın Alanınıza Girip Dengenizi Bozan Arketip :


Bu kişiler bir görünüp bir kaybolurlar. O kadar kaybolurlar ki onları özlediğinizi düşünür ve sizi sarsan spontan tekliflerine sürekli evet demek zorundaymışsınız gibi hissedersiniz. Eğer evet demezseniz (üstelik) size tavır alırlar. Bu kişiler karşısında yapılacak şey teklifi için teşekkür edip şu an başka bir planınızın olduğunu belirtmek ve kendisiyle ancak daha özenilmiş bir zaman diliminde bir araya gelebildiğinizde keyif alacağınızı ifade etmektir. Eğer bu detayı atlarsanız sizinle daima spontan aktivite yapacak ve asla sizin için aklını yorup plan yapmayacaktır. Spontan aktiviteler her zaman kötü değildir ancak karşı tarafın planlarını alt üst ederek sürekli umarsız tekliflere zorlamak bencilce bir davranış olur.

Sizin için en iyisinin ne olduğunu bildiğini iddia eden arketip :


Bu kişiler sizin hayır deme kabiliyetinizi tümden bloke ederler. Sizin aklınız zaten onlarınki kadar hacimli ve geniş çaplı çalışmıyordur, yani öyle ima ederler. Bunu bir yaşa kadar ebeveynler de çok sık yapar ve çocuğun hayır deme yetilerini sınırlarlar. Halbuki “Hayır” diyebilen bir çocuk bir risk almış ve seçim yapmıştır. Sonuçları ne olursa olsun kendisini büyümüş hissedecektir. Eğer birileri rahatsız edici boyutta sürekli sizin kararlarınıza itiraz ediyorsa onlara sizin için neyin iyi olabileceğini ölçümleyebildiğinizi ifade edin. Fakat ayaklarınız yere basmıyorsa ve seçimleriniz hayalperest bir boyutta ise bu kişilere gerçekten ihtiyacınız olabilir. Seçimleriniz mantıklı iken birileri sürekli sizi baskılıyorsa bu bir hipnotik telkin ve sizi aşağılama yolu olabilir.

Sürekli borç para, ödünç eşya isteyen arketip :


Bazı kişilerde borç para veya ödünç eşya almak kronik bir hastalığa benzer. Hatta bunu bir yaşam tarzı edinmiş olabilirler. Bir gün bir arkadaşım bütçesi olmadığı halde hiç de acil olmayan bir ayakkabıyı benim kredi kartımla ve üstelik taksitle almak istemişti. Böyle bir pozisyonda çoğu insan çok da acil olmayan bu ayakkabıyı almazken bu kişiler için başkasının bütçesi ile hareket edebilme kabiliyeti yakalamak adeta bir zevktir. Başka bir gün küçük bir para borç istemişti ki o parayla hiçbir işinizi halledemezdiniz, diğer başka bir gün ise kirasını sonra başka bir gün çocuğunun okul taksitlerini ödememizi ima etmişti. Gerçekten ayakları asla yere basmayan bu kişilere hayır demek toplumsal bir iyilik hareketidir. Onlara bütçe yönetimini öğreterek topluma kazandırmış olursunuz. Diğer bir muhtemel sebep, bu kişiler hak etmeyen bazı kişilere para ve zamanını kaptırıp, sizin paranızla açığı kapatma çabasındadır… Yardımlaşma ve dayanışma bu değildir.

Sizin Seviyenizdeymiş gibi Davranan Arketip :


İnsan hakları bu dünyadaki ekolojik haklarımıza sahip çıkar ancak uygulamada her insanın eşit olduğunu düşünmek hiç hayat deneyimimiz olmadığı anlamına gelir. İnsanlar yetenek, kabiliyet, finansal durum, estetik avantaj, zeka, eğitim ve kültürel olarak hatta yaşadığı coğrafik avantajlar olarak birbirlerinden ayrışırlar.

Bazı insanlarla ne kültürel olarak ne de kafa yapısı olarak uyuşursunuz. Ancak bu kişiler daima subliminal olarak size denk olduğunu ifade edecek, gittiğiniz yerlere gidecek, arkadaş hatta kankaymışsınız gibi davranacaktır. Bu kişilere sürekli aranızdaki farklılıkları ifade etmeniz gerekiyor. Nasıl ki onlar sizi denk olduğunuz yönünde hipnotize ediyorsa siz de aksi yönde çalışmaları başlatmalısınız. Yoksa denginiz olmayan bir arkadaş çevreniz oluşur ve kendinizle çelişirsiniz.

Gördüğünüz gibi “hayır” demek bizim daha iyi hissetmemizi sağlar ve hayat boyu öğrenilmesi ve uygulanması gereken en önemli derslerden biridir. Ayrıca bize değerimizin altında hissettiren tüm tekliflere de hayır demeyi ve özdeğerimizi korumayı asla ihmal etmeyelim.
Sınır koymak için doğal taş önerisi , bir parça oniks taşımak ilişkilerde dengeyi bulmanıza yardım eder.
Şu an Merkür Terazi retrosundayız ve bu durum ilişkilerde sınırlar geliştirmeyi biraz daha zorlayacaktır.
Astrolojik olarak Yengeç ve Terazi baskın haritalar yine hayır demekte zorlanacaktır.
Ya Cabbar esması bu kişiler için hayat kurtarıcıdır
.

Sevgilerimle
Demet Yıldırım
Seanslar : 05315104865

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir