Genel

Teslimiyetin Hediyeleri

Kendi inanç sisteminize güvenmenin hediyeleri

Fark ettiniz mi bazı insanların inanç sistemleri oldukça sarsılmaz bir yapıdayken bazı insanların inanç iskeletleri oldukça zayıftır. Bu zayıf yapı nedeniyle olur olmaz her aksilikte sisteme olan güvenleri kolayca yıkılabilir ve tuzla buz olabilirler.

Geçenlerde bir aksilik yaşadım ve kendi inanç sistemimi sorguladım. Eğer olumsuz gibi görünen bazı gelişmeler bizim hayrımıza olabiliyorsa öyleyse biz hala neden panikliyorduk?

Burada inanç sistemlerimizde bir zayıflık yakaladım. 

Örneğin Eckhart Tolle geldi aklıma. Mesela kendince bir inanç geliştirmiş. Diyor ki eğer şimdiki anda kalmayı başarırsan mutlu olmanın en kolay yolunu bulursun.

Eğer şimdiki ana teslim olursan o sana ne yapman gerektiğini söyler.

Eğer şimdiki anın hakkını verirsen bazı fark etmediğini detaylarda yaşamsal hazzı yakalayabilirsin.

Bu örnekte olduğu gibi diyelim ki bir kişi inanç sisteminde şimdiki anın teslimiyetini geliştirmiş olsun. Böyle bir inanç sistemine sahip kişi her koşulda şimdiki ana izin verecek ve yaşamsal cazibeyi yeniden yakalayabilecektir. Ancak şimdiki ana bazen izin verir bazen de ötekileştirirsek kendi inanç sistemimizde kolayca kaybolabileceğiz.

İnsanların çoğu mesela Salı günü inandığı şeye Perşembe günü sırt dönebiliyor. Bu durumda kendi içinde tutarlı bir yapıya tutunamayan bir ruh kolay kolay mutluluk bağlantıları geliştiremiyor. Yani inandığınız düzende eğer bir şey hayırlıysa hayırlıdır. Paniklemek, vesvese yapmak kişinin huzurunu çalar ve kendi gerçekliğinden koparabilir. Böyle kişiler her yeni gün kendini en yorgun haliyle yeniden aramak zorundadır. Öyleyse her neye inanıyorsak ona sadakat geliştirmeyi öğrenmeliyiz ve yükselen yaşam kalitemizi seyretmeliyiz.

Demetyildirim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir