Astroloji ve Doğum Haritası

Venüs Burçlarda, Venüs Pentagramı ve Venüs Retrosu Nedir ?

VENÜS GEZEGENİ

Gökyüzünde Dünya’ya en çok benzeyen ve konum olarak Dünya’ya en yakın gezegen Venüs’tür. Astrolojide aşkı ve parayı temsil eder ve yüzeyi 425 derecedir. Ve aşk bizi işte böyle yakar ! Dünya’dan bakıldığında, Güneş ve Ay’dan sonra en parlak gök cismi Venüs’tür. Bu Çoban yıldızı en net şekilde sabah gün doğarken ya da akşam gün batarken gözlenebilir. Bu sebeple sabah yıldızı ya da akşam yıldızı da denilir. Sabah yıldızı olarak doğduğunda, yani ufukta Güneş’ten önce belirdiğinde Güneş’in önündeki burçlarda seyahat ediyor demektir. Akşam yıldızı olduğunda ise Güneş’ ten sonra batar. Yani Güneş’ten sonraki burçlarda seyahat halindedir. Venüs, Güneş’ten en fazla 48 dereceye kadar uzaklaşabilir. Bu sebeple Güneş’le sert açı oluşturmaz ve sevgiyi insan hayatının bir parçası haline getirir.

Astroloji’de Venüs; aşk, sevgi ve zerafetin gezegenidir. Zevk aldığımız her şey, lüks ve pahalı harcamalarımız, süs merakımız, güzellik algımız, hoş kokulara duyduğumuz ilgi ve cazibemiz haritamızdaki Venüs’ten sorulur. Haritadaki yerleşimi, kişilerin ilişkilerde ve maddiyatta ne kadar talihli olacağını gösterir. Venüs, kadınların haritalarında nasıl bir dişi olduğunu, erkekleri nasıl cezbettiğini ve sevgiyi ifade ediş şeklini gösterir.  Erkeklerin haritalarında ise nasıl bir kadın düşlediklerini gösteren öncü gezegendir. Ay’da bunu gösterir fakat Venüs göze hitap eden kısmını, Ay ise daha derin duygusal ihtiyaçları işaret eder.

DOĞUM HARİTANIZDAKİ VENÜS VE BURCU NE ANLATIYOR?

Venüs Koç’ ta :

Aşkta hız yerleşimi, cinsellik için partner arayan, ilişkide bencil tavırlar, rekabet ve adrenalin varsa devam ettiren yapı.

Venüs Boğa’ da :

Aşkta istikrarlı, Venüs burada yönettiği burçta ama çok fazla sahip olma dürtüsü var. Bu yüzden kıskanç. Kişi keyif ve haz odaklıdır.

Venüs İkizler’ de:

Aşkta derinleşemez, merak bitince aşk da biter. Duygusal ve finansal macera seven yapı.

Venüs Yengeç ‘ te:

Yuva kurmak önemli, tek başına yaşayamazlar. İlişki olmak zorunda, anaç yapı verir. Hassas ve kırılgan yapı.

Venüs Aslan ‘da :

Aşkta gösteriş sever. Lüks ve marka düşkünlüğü vardır. İlişkide süreklilik ister. Naz çekemez. Fazla mağrur yapı.

Venüs Başak ‘ta :

Müzmin bekar. Aşkın hayatında bir fonksiyonu yoksa ilişki kurmaz. Aşkta eleştirel yapı.

Venüs Terazi ‘de:

Güzellik önemlidir. Süreklilik sever fakat başka güzelliklerin macerasını da yaşamak ister. İlişkilerde uyumlu ve sahiplenen yapı.

Venüs Akrep ‘te :

Aşkta tutkulu ve şehvetli olurlar. Cinsellik önemlidir ama duygularla derinleşmelidir. İlişkilerde kontrolcü ve kıskanç yapı.

Venüs Yay ‘da :

İlişkide özgür olmayı sever. Aşk önemli fakat özgürlük daha önemlidir. Partnerle maceraya atılmayı ve gezmeyi seven yapı.

Venüs Oğlak ‘ta :

Partner’in ünvanını yani başarısını sever. Duygusal utangaçlık vardır ancak belli etmez. Aşkta katı, kuralcı ve geleneksel yapı.

Venüs Kova ‘da:

Aşk nerede bitiyor, arkadaşlık nerede başlıyor belli değildir. Arkadaşları arasından, rastgele partner seçme eğilimi görülebilir. İlişkide bağımsızlığına düşkün ve bireysel yapı.

Venüs Balık’ta :

Aşkta fazla fedakarlık. Hayal kurmayı sevdiklerinden artistik yetenekleri vardır. İlişkilerinde fazla kırılgan ve kararsız yapı.

VENÜS VE ZODYAK TURU

Venüs Pentagramı :


Venüs, Boğa ve Terazi burçlarının doğal yöneticisi olduğu gibi astroloji çemberinde 7. evin de yöneticisidir. Rengi pembe, günü Cuma’dır. Zodyak turu sırasında her gün 1,5 derece ilerler ve her burçta ortalama 25 gün kalır, retro hareketinde bu süre uzayabilir.
Venüs’ün yörüngesi de kendi gibi zerafet içerir. Gökyüzünde 8 yılda 5 kez geriler. 8 yıl içinde 5 kez gerilediği noktalar birbirleri ile birleştirildiğinde, 5 köşeli yıldız şekli oluşur. Buna Venüs pentagramı denir. Venüs, pentagram oluşturduğunda 8 yıllık bir süreç tamamlanmış olur. Yani her Venüs retrosunda, Venüs’ün temsil ettiği konularda, 8 yıl önce yaşadıklarımıza benzer şeyler yaşayabiliriz. Natal haritadaki Venüs, retro ise transit retro zamanları hayatınıza güzel şeyler getirecektir fakat düz seyirde bir natal Venüs’ünüz varsa o zaman retro dönemleri gecikmeler ve zorlanmalar yaşamanız muhtemeldir.

VENÜS OĞLAK BURCUNDA RETRO HAREKETİNE BAŞLIYOR

19 Aralık 2021- 29 Ocak 2022 arasında Venüs, Oğlak burcunda retro yapıyor olacak. Bu süreç içerisinde aşk ve parayla ilgili konularda gecikmeler yaşanabilir. Oğlak Burcu’nun temsil ettiği konularda retrodan ötürü ne yazık ki zorlanmalar olabilir. Maalesef bu dönem hiper enflasyon bekliyoruz. Satürnyen doğasıyla bilinen Oğlak burcu, tedbirin burcudur. Aynı zamanda kışı başlatan, kıtlık bilincini veren, irade ve azmi öğreten burçtur. O yüzden Venüs’ün Oğlak burcundaki retro hareketinde kışın hızla geldiğini ve havaların hızla soğuduğunu göreceğiz. Kışın ocakta kaynayan çorbanın da Venüs olduğunu düşünürsek bereketinin azalacağını söylemek de yanlış olmaz. Yine irade göstermemiz gereken konulardan kaçmak isteyeceğimiz, çalışmak için motivasyonumuzun olmadığı bir süreç bizi bekliyor.

Retro zamanları yeni bir adım atmak için uygun değildir fakat olanı elimizde tutmak ve gözden geçirmek için idealdir. Oğlak temalı bu retroda özellikle iş dünyasında durum analizi çok önemli olacak. Tedbir ve analiz amaçlı bir çok üretici veya dağıtıcı firma satış durdurma, stoklama yapabilir. Sonuç olarak ekonomideki dalgalanma şubat ayına kadar dinmeyecek gibi görünüyor. İlişkilerde ise Yükselen Yengeç ve Boğa burçlarının eski sevgilileri ciddiyet isteyerek dönüş yapabilir.  Ama diğer burçlar için Satürn işin içinde olduğundan aşkta kıtlık ya da uzun zamandır tanıdığınız birinden etkilenme görülebilir. Tabi retro bitince hisler de biter mi? Onu haritanızın devamı söyleyecektir.

Bu retro ancak Şubat itibari ile düz’eliyor.

Doğum Haritanızda Venüs Retrosunun Etkileri :

Şimdi Venüs bizim haritamızda hangi evde geri gidiyor ona bakmalıyız. Şöyle hesaplanıyor :
Yükselen Oğlaklar ın 1 evinde geri gidiyorsa, Oğlaktan geriye giderek;

Yükselen yayların 2. Evinde (para evinde),
Akrep 3, kaçan network ağları, ticari çevre
Terazi 4, kaçan ev, mülk, fırsatları
Başak 5, kaçan aşk fırsatları, çocuk sahibi olmak
Aslan 6, kaçan ofis fırsatları, sağlığa yatırım
Yengeç 7, kaçan ortaklıklar, nikah, mahkeme
İkizler 8 (borç), kaçan miraslar, ödeme kolaylıkları
Boğa 9, kaçan Yurtdışı fırsatları
Koç 10 (kariyer) kaçan kariyer fırsatları
Balık 11, kaçan idealler, şöhret
Kova 12. Kaçan hayaller
Oğlak 1. Evde kaçan kişisel atılımlar geri geliyor

Demekki finansal anlamda en çok Yay, ikizler ve Koç’u etkiliyor.
(Yükselene göre değerlendirmelisiniz ancak ilaveten burcunuzu da baz alabilirsiniz.)

İyi haber şu ki bu kaçan fırsatları geri getiriyor.

Ay Düğümleri değişiyor :

2022 yılına da Venüs Oğlak retrosu eşliğinde, Ay düğümleri Boğa-Akrep aksında giriyoruz. Dersimiz para. Bu sene dillerde para dolanacak gibi görünüyor. Oğlak doğasına uyun ve yine de tedbiri elden bırakmayın. Güzel bir sene olması dileğiyle…

Laya Holistic Terapi / Astroloji Akademisi
Astr. Gamze Özgün tarafından kaleme alınmıştır.

Editör: Demet Yıldırım

Ocak 2022 Online Astroloji Sınıfına katılmak için bize yazın : 05315104865

demetyildirim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir