Spiritüel Teknikler

Beklentiyi Kesmenin Yeni Kapılar Açması

Herhangi bir kaynaktan beklentimizin olması ve üstelik uzun süredir bunun gerçekleşmemiş olması aslında büyük oranda diğer kapıları kapatır.

Ancak bu beklentileri kestiğinizde kapalı sandığınız kapıların açıldığını görürsünüz.

Bazı kapıların yüzümüze kapanması aslında başka boyutlarda başka kapıların açılması anlamına gelir. Sadece tezahür etmesi için cesaretle karar almak gerekir.

Şimdi dört örnek vaka inceleyelim:

Diyelim ki evli ve boşanmış bir kadınsınız ve çocuğunuzun giderleri var, aldığınız sembolik nafaka bu giderlere yetmiyor ve siz abinizden veya varlıklı tanıdıklarınızdan size yardım beklentisi içindesiniz. Onlar sırf size birazcık olsun yardım etsin diye bir çok şeye katlanıyorsunuz ancak kimse sizin tam olarak ihtiyaçlarınızı gidermiyor veya verilen yardımlar sizi tatmin etmiyor. Ufak tefek yardımlarla oyalanırsınız. Bu şekilde bir beklenti alanında olmak sizin diğer kapılarınızı kapatır çünkü enerjinizi göbek kordonuyla bu kişilere bağlarsınız, bolluk enerjiniz bu kişilere akar, günün sonunda para onlara akarken siz hala beklenti alanı tutmaya devam edersiniz. Aslında bu bir tür tuzaktır, karşınızdaki kişi size ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğini ima eder ancak bu asla gerçekleşmez. Bazen de biz kendimize tuzak kurarız, aslında karşımızdaki kişi bütün ihtiyaçlarımızı gidereceğini ima etmemiştir, biz sanki onlar bize destek olacaklarmış gibi büyük bir beklenti geliştiririz ve sonuçta elimiz boştur. Bu tuzağı kendimize neden kurarız ? Aslında gerçeklerden kaçmak için ve oyalanmak içindir. Çünkü beklenti içinde olmazsak gerçeklerle yüzleşmemiz ve işe girmemiz gerekebilir ve harekete geçerek uyuşmuş köklerimizi uyandırmak zorunda kalırız.

Başka bir örnek de gelir seviyesi eşit olmayan ilişkiler üzerine olsun: adam çok zengin kadın ise kirasını bile ödeyemiyor, bir yandan bu zengin adam ihtiyaçlarını karşılamadığı için kadın çok öfkeli. Bazen öfkeyle iş yapmaya çalışıyor, para kazanmaya çalışıyor ancak çoğunlukla başarısız oluyor, çünkü asıl hedefi iş yapmak değil, beklentilerini karşılamayan adama kendini ispat etmek. Gerçekte evrensel niyetler asla şaşmaz, niyetiniz neyse enerjiniz oraya akar. Yani yalancıktan iş yapılmaz. Dolayısıyla günün sonunda ne zengin adamdan para geliyor ne de kadın iş yapabiliyor. Beklenti içinde kıvranıp duruyor ve diğer bütün kısmetleri kapalı, telefonlarım bile çalmıyor diye sitem ediyor…

Şimdi tersi olsun, kadın aileden zengin ve evlenmeyi düşünmediği bir adamdan çocuğu var. Adam ise zengin olmak, refaha kavuşmak için çırpınıyor. Kadın gerçekte adamı bloke ediyor. Ne evleneceğini ima ediyor ne etmiyor. Sürekli agresif ve takıntılı. Adam ise kadının servetinden ötürü hipnoza kapılmış. Onun başarılı ve muhteşem birisi olduğuna inanmak istiyor. Adam beklenti içinde, bu kararsız kadın bir gün ona gelecek ve evlenecekler… ancak böyle olmuyor, erkek danışanın tam yıldızını yükseltiyoruz, işleri yoluna koyuyoruz, lütfen bu kadına en azından bir süre geri dönme diye uyarıyorum, ancak yine de zayıf düşüp geri dönüyor, sonra Demet yine bu hafta para kaybettim diyor. Yine zengin kadından fantastik beklentiler başlıyor, gerçekte ise kısmetleri gözle görünür şekilde kapanıyor.

Son örnek de tam performans çalışmayıp oyalanan ve büyük paralar getireceğini vaad eden evli bir adam üzerine olsun. Danışanın eşinin iş yeri var ancak adam sahip olduğu işletmeye saygı duymuyor, sürekli kendi sektörleri ile alakasız olan yurtdışı bağlantılı işler yapmaya çalışıyor ve yıllar yılı %100 oranında başarısız oluyor. Zaman böyle gelip geçiyor. Kadın maaşlı çalışıyor ve özgür hissetmiyor. Adam ise sahip oldukları işletmeleri hem iflasa götürüyor hem de hayalperest işlere koşuyor. Bu işletmeler üzerinden asla zengin olamayacaklarını ve sürekli paranın hayali bir yerden geleceğini ve çok zengin olacaklarını anlatıyor. Kadın yorgun ve sürekli adamı finanse ediyor. O kadar yorgun ki bazen anlattığı yalanlara inanmak istiyor. Aslında gerçekte olan kadının adama sponsor olduğudur. Fantastik yalanlarla kadını oyalayan adam sahte bir beklenti yaratıyor ve kadının diğer bütün nasiplerini de kapatıyor.

Aktardığım hikayeler danışanların gerçek yaşanmışlıklarından örneklendirilmiştir.

Bu ve bunun gibi beklenti alanları tutmak gördüğünüz gibi pek sağlıklı çalışmıyor.

Umarım bu blog yazısı yıllarımızı çalan bazı beklentileri farketmemizi ve piyango filtresini hayatımızdan kaldırmamızı hızlandırabilsin…

Sizi kurtaracak tek davranış modeli hayatınızı kendi elinize almaktır.

demetyildirim.com

Holistic Caffe / İstanbul Setüstü

instagram : @layaholistic, @holisticcaffe, @laya.store

3 thoughts on “Beklentiyi Kesmenin Yeni Kapılar Açması

 1. Orhan Ünverdi dedi ki:

  Selamlar harika anlatım ve 12 den hedef gösterme,örnekleme çok güzel tesbitleme ve uyarı aslında silkinme.
  Esef koyup hedefe odaklanma ve uğurda diğer gelecek fırsatları bekletme doğru olan olabilir ,beceril olup aynı anda onlarda değerlendirmek ne kadar doğru olur.Dışardan bir fırsat gelecek diye beklemektense kendi fırsatlarımızı yaratmamız olabilirmi bunu uzmanımız açıklasın Saygı ve sevgimle sevgili Can

  1. Demet Yıldırım dedi ki:

   Evet bazen basit gibi görünen bilindik davranışlarda bir strateji geliştirmediğimiz için sınıfta kalıyoruz ☺️

 2. Pars dedi ki:

  Son zamanlarda okuduğum en aydınlatıcı ve yaşadığım durumu tüm açıklığıyla ortaya çıkaran bir yazı. Teşekkür ediyorum demet hanım. Bir gün tanışmakta nasip olsun hikayemi size anlatmak isterim. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir